جلد 10، شماره 2 - ( مجله علمی پژوهشی مواد پرانرژی -تابستان 1394 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 53-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ، shariyat@kntu.ac.ir
چکیده:   (4496 مشاهده)
در این مقاله به تحلیل دینامیکی غیرخطی ضربه کم‌سرعت ورق کامپوزیتی مستطیلی تقویت شده با آلیاژ حافظه‌دار پرداخته شده است. دراین پژوهش، برای اولین بار تغییرات لحظه ای و غیریکنواخت بودن مکانی میزان تبدیل فاز آستنیت به مارتنزیت و برعکس با استفاده از کد نویسی صورت پذیرفته در نرم افزار آباکوس شبیه‌سازی شده است. همچنین بجای استفاده از تئوری‌های تقریبی ورق، از شبیه‌سازی سه‌بعدی برای استخراج پاسخ‌های ضربه بر پایه تئوری الاستیسیته استفاده گردیده است. در انتها نیز به بررسی اثر پیش‌بار، خارج از مرکز بودن ضربه و انرژی ضربه‌زننده بر پاسخ ضربه ورق پرداخته شده است. نتایج شبیه‌سازی نشان می‌دهد که خاصیت سوپر الاستیسیته آلیاژ حافظه‌دار باعث می‌شود که این آلیاژ در حین ضربه با تشکیل حلقه هیسترزیس انرژی زیادی را جذب ‌کند که این امر باعث بهبود مقاومت به ضربه ورق کامپوزیتی و کاهش آسیب ناشی از ضربه می‌گردد. همچنین در حالت ضربه خارج از مرکز و در حالت پیش‌بار کششی به دلیل کاهش آزادی حرکت کلی ورق، نیروی تماسی افزایش می‌یابد که نتیجه آن افزایش احتمال آسیب پدید آمده می‌باشد.
متن کامل [PDF 1733 kb]   (2519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کامپوزیتها و نانو کامپوزیتها
انتشار: 1394/8/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.